Approved Course List 2020/21

The following is a guide to List A and List B courses offered in 2020-21.

 

Winter Term 1

Instructor Course code and title Notes
Laura Ishiguro ACAM 300 001 – Dis/Orienting Asian Canada Course schedule
Chris B. Patterson GRSJ 315 101 – Critical Racial Theories Course schedule
Danielle Wong ENGL 371 001 – Asian Canadian and/or Asian Transnational Studies Course schedule
Renisa Mawani SOCI 383 101 – Sociological Methods: Historical Research Course schedule
Adheesh Sathaye ASIA 495 001 – Folk Cultures in the Asian Diaspora Course schedule
Laura Ishiguro HIST 304 101 – Researching Local History from the Ground Up Course schedule
Siyuan (Steven) Liu THTR 311 001 – Studies in Drama (Intercultural Theatre) Course schedule

Winter Term 2

Instructor Course code and title Notes
Benjamin Cheung ACAM320B 001 – Health Among the Asian Diaspora in Canada Course schedule
Alejandro Yoshizawa ACAM 350 001 – Asian Canadian Community-Based Media Course schedule
Chris Lee ENGL 371 002 – Asian Canadian and/or Asian Transnational Studies Course schedule
John Paul Catungal GRSJ 327 201 – Theories of Representation and Difference Course schedule
Henry Yu HIST 485 201 – Asian Migrant Communities in Vancouver Course schedule
Laura Ishiguro HIST 305 201 – History of British Columbia Course schedule

Summer

Instructor Course code and title Notes
Henry Yu ACAM 390A 001 – Food and the Heritage of Chinese Migrations This is a virtual global seminar; course schedule
Harjot Singh Oberoi ASIA 339 921 – The Construction of South Asian Communities in the Diaspora Course schedule

Winter Term 1

Instructor Course code and title Notes
Phanuel Antwi ENGL 372 001 – Canadian Literature Course schedule
Harjot Singh Oberoi ASIA 309 001 – South Asian Beyond South Asia Course schedule
Christina Yi ASIA 364A 001 – Modern Japanese Literature in Translation Course schedule
Daniel Joseph Hiebert GEOG 353 101 – Geographies of Migration and Settlement Course schedule
Derek Gregory GEOG 321 101 – Historical Geography of Urbanization: Cities, Space, and Power Course schedule
Dory Nason FNIS 310 001 – Critical Indigenous Theory Seminar Course schedule
Benjamin Cheung PSYC 307 001/003 – Cultural Psychology Course schedule: section 001; section 003
Siyuan (Steven) Liu THTR 340B 001 – Studies in Asian Theatre Course schedule
TBA SOCI 303 101/102 – Sociology of Migration Course schedule: section 101; section 102

Winter Term 2

Instructor Course code and title Notes
Colleen Laird FIST 338A 001 – Asian and Australasian Cinema Course schedule
Dory Nason GRSJ 301 201 – Gender, Race, and Indigeneity in Canada Course schedule
Mark Harris GRSJ 303 001 – Gender, Race, Social Justice and Law Course schedule
Judith Paltin ENGL 377 001 – World Literature and Social Movements Course schedule
Dallas Hunt ENGL 382 001 – Theory: Anti-/De-/Post-Colonization Course schedule
Dory Nason FNIS 320 001 – Critical Indigenous Methodologies and Ethic Course schedule
Glen Coulthard FNIS 452 101 – Indigenous Social Movements Course schedule
David Gaertner FNIS 454 101 – Indigenous New Media Course schedule
Dongchen Hou ASIA 375 001 – Global Chinese Cinemas Course schedule
Sunera Thobani ASIA 389 001 – Life Writings of South Asian Diasporic Women Course schedule
Sunera Thobani ASIA 399 001 – Films of the South Asian Diaspora Course schedule
Steven Heine PSYC 307 005/006 – Cultural Psychology Course schedule: section 005; section 006
Amanda Cheong SOCI 303 201 – Sociology of Migration Course schedule

Summer

Instructor Course code and title Notes
Dongchen Hou ASIA 375 921 – Global Chinese Cinemas Course schedule
Alifa Bandali GRSJ 300 98A – Intersectional Approaches to Thinking Gender Course schedule